wtorek, 13 kwiecień 2021 17:22

POSTĘPOWANIE Z OSOBĄ BLISKĄ, KTÓRA WRÓCIŁA DO DOMU PO HOSPITALIZACJI Z POWODU COVID-19 PRZED ZAKOŃCZENIEM OKRESU IZOLACJI

Opracował zespół pod kierunkiem dr med. Agnieszki Sulikowskiej we współpracy z ekspertami Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa (wersja 21.03.2021)

(wykorzystanie możliwe w celach niekomercyjnych pod warunkiem wskazania źródła)

1. Nie opuszczać miejsca pobytu do końca izolacji a w sytuacji kiedy jest to konieczne ze względów zdrowotnych należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.
  2. W momencie pogorszenia stanu zdrowia niezwłocznie wezwać karetkę informując o dodatnim wyniku SARS CoV-2 w celu przewiezienia do szpitala specjalnym transportem.
  3. 2x dziennie mierzyć temp. ciała i wypijać co najmniej 1.5L wody.
  4. W miarę możliwości nie kontaktować się z bliskimi zamieszkującymi we wspólnym gospodarstwie domowym, starać się przebywać w osobnym pomieszczeniu, które należy często wietrzyć.
  5. Jeżeli kontakt bezpośredni jest nieunikniony należy zachować dystans 2 metrowy i zawsze zakładać maseczkę medyczną.
  6. Nie spotykać się z innymi osobami spoza gospodarstwa domowego, nie przyjmować gości.
  7. Kontaktować się z otoczeniem za pomocą telefonu lub internetu.
  8. Jeżeli pacjent wymaga opieki osób trzecich, osoba która opiekuje się chorym przy kontakcie bezpośrednim przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, zmianie pampersa, karmieniu powinna założyć maseczkę ochronną i przyłbicę oraz rękawice i fartuch ochronny.
  9. Należy często myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je preparatem alkoholowym (zawartość alkoholu 70%).
  10. Po skorzystaniu z toalety, prysznica, wanny, umywalki należy je umyć i zdezynfekować używając preparatów chlorowych (ACE, Domestos). Wodę w muszli klozetowej spuszczać przy zamkniętej klapie.
  11. Należy używać własnych ręczników i własnych przyborów toaletowych, które najlepiej trzymać w pokoju stałego przebywania.
  12. Często zmieniać pościel, ręczniki , bieliznę osobistą i prać je osobno w temp 60°.
  13. Należy często dezynfekować wszelkie powierzchnie dotykowe: blaty, uchwyty w kuchni, włączniki światła, klamki itp.
  14. Do spożywania posiłków najlepiej wydzielić naczynia i sztućce, które należy myć w gorącej wodzie lub w zmywarce w temp. 60°.