czwartek, 04 luty 2021 19:08

Programy pilotażowe

Napisała
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

 CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO (CZP)

to pilotaż trwający do końca 2022. W Elblągu działa od 01.07.2018 roku, swoim zasięgiem obejmuje Elbląg i powiat elbląski.

Działalność skierowana jest do osób dorosłych (powyżej 18 roku życia ). Zapewniamy kompleksową opiekę psychiatryczną w oddziale stacjonarnym, pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej i dziennej.

W skład Centrum Zdrowia Psychicznego wchodzą dwa

 

PUNKTY ZGŁOSZENIOWO–KOORDYNACYJNE

czynne od godz. 8.00 –18.00 od poniedziałku do piątku.

 

Elbląg ul. Komeńskiego 35 tel. 504-478-461 - wskazane wcześniejsze umówienie

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Elbląg ul. Królewiecka 195 tel. 55 232 67 27

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Poradania Zdrowia Psychicznego - Elbląg, ul.Komeńskiego 35 – tel. 55 239 44 78

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Poradnia Zdrowia Psychicznego - Elbląg ul. Królewiecka 195 – tel. 55 232 67 27

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Poradnia Zdrowia Psychicznego - Pasłęk ul. Kopernika 24 A – tel. 55 249 15 43

 

Zespół Leczenia Środowiskowego – tel. 55 239 44 78

Oddział Dzienny Psychiatryczny w Elblągu – tel. 55 239 44 65

Izba Przyjęć tel. 55 239 44 20

 

W programie Centrum Zdrowia Psychicznego znajdują się zadania polegające przede wszystkim na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychiatrycznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz kształtowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich stygmatyzacji i dyskryminacji. CZP świadczy kompleksową i zintegrowaną pomoc psychiatryczną poprzez konsultację, leczenie i rehabilitację osób z zaburzeniami psychicznymi. Podmiotem odpowiedzialnym jest Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu. Dla zapewnienia prawidłowego udzielania świadczeń oraz w celu zapewnienia niezbędnego oparcia społecznego, wspomagania aktywności i uczestnictwa społecznego CZP współpracuje również z instytucjami zewnętrznymi.

Działalność CZP koordynuje Koordynator CZP podlegający służbowo Zastępcy Dyrektora ds. Lecznictwa Zamkniętego Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.

Adres: Centrum Zdrowia Psychicznego Elbląg ul.Komeńskiego 35

Czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00

 

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba:

- masz kłopoty ze spaniem, nie możesz zasnąć, śpisz zdecydowanie za dużo;

- masz skoki nastroju od ogromnej euforii po stany depresyjne;

- masz lęki, fobie, ataki paniki;

- towarzyszy ci rozdrażnienie, silniejsze odbieranie dźwięków;

- czujesz utratę chęci życia, atakują ciebie myśli samobójcze;

- masz nagłe skoki wagi – utrata jej lub przybieranie na niej;

- odczuwasz chęć izolacji;

- kompulsywne wykonujesz jakieś czynności;

- towarzyszy ci lęk czy smutek odczuwany po stracie bliskiej osoby, utracie pracy;

Mogą to być oznaki, że warto zgłosić się po pomoc do specjalisty. Czekają oni w Centrum Zdrowia Psychicznego. Tam też może się zgłosić osoba po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, by kontynuować leczenie.

Jak wygląda wizyta w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Specjaliści – pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, psychoterapeuta lub psychiatra, czekają tu na Ciebie w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. Nie obowiązują żadne zapisy, wskazane jest jednak wcześniejsze umówienie. Do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść w każdej chwili, w godzinach jego pracy, w każdy dzień powszedni. Jeśli Ty jesteś zaniepokojony swoim zdrowiem do Centrum Zdrowia Psychicznego możesz przyjść sam lub z kimś bliskim, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzisz, bliska osoba będzie przy Tobie podczas konsultacji. Będzie mogła opowiedzieć specjaliście, o tym, jakie objawy w Twoim zachowaniu ją niepokoją. Jeśli nie będziesz chciał, żeby komentowała Twój stan, może po prostu siedzieć obok, żebyś czuł się bezpieczniej. Na podstawie rozmowy w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym i ewentualnej przedstawionej dokumentacji medycznej, specjalista opracuje plan leczenia. Jeśli Twój przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym. Będzie tak ułożone, żeby pasowało do twoich potrzeb. Może się okazać, że będą potrzebne konsultacje z psychiatrą, psychoterapia, leczenie w trybie dziennym (rano będziesz wchodził na oddział, gdzie przez cały dzień są zajęcia terapeutyczne a po południu wracał do domu), wizyty pielęgniarki środowiskowej w domu.

Kto może szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego?

Każdy, kto skończył 18 lat i mieszka na terenie, którym ono się opiekuje. Bezpłatną opieką CZP otacza także osoby nieubezpieczone, podobnie jak wszystkie placówki działające w ramach NFZ na rzecz pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego - leczących się psychiatrycznie. Więcej informacji o Centrach Zdrowia Psychicznego znajdziesz na stronie centrów czp.org.pl i na profilu na Facebooku – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

 

Czytany 15462 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 kwiecień 2021 05:51
Zaloguj się, by skomentować