czwartek, 04 luty 2021 19:08

Programy pilotażowe

Napisała
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) w Elblągu realizuje nowoczesny model psychiatrycznej opieki środowiskowej, w ramach programu pilotażowego funkcjonuje od 2018r.
CZP świadczy kompleksową i zintegrowaną pomoc psychiatryczną, psychologiczną poprzez konsultacje, leczenie i rehabilitacje osób dotkniętych kryzysem psychicznym.
Podmiotem odpowiedzialnym za realizację założeń pilotażu jest Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu.

Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można uzyskać natychmiastową, bezpłatną pomoc w związku z problemami ze zdrowiem psychicznym przez całą dobę, bez konieczności posiadania skierowania lub wcześniejszego umawiania wizyty. Zakres pomocy w CZP obejmuje odpowiednio do potrzeb wizyty w poradni zdrowia psychicznego, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, a także wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjentów w ich domach, by wspierać zarówno pacjentów, jak i ich rodziny.

Usługi CZP dedykowane są do osób powyżej 18 roku życia.

Rolą CZP jest zminimalizowanie ilości hospitalizacji podopiecznych na rzecz mniej uciążliwych form leczenia, wspieranie osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Z form pomocy CZP mogą korzystać osoby pełnoletnie.

Obszar działania Centrum to miasto i powiat elbląski, kompleksowa opieka psychiatryczna odbywa się w warunkach:

  • ambulatoryjnych, realizowanych przez Poradnię Zdrowia Psychicznego;
  • leczenia środowiskowego realizowanego przez Zespół Leczenia Środowiskowego;
  • dziennych realizowanych przez Oddział Dzienny Psychiatryczny;
  • stacjonarnych realizowanych przez Oddział Psychiatryczny.

Głównymi założeniami funkcjonowania CZP jest pomoc i aktywizacja osób dotkniętych kryzysem psychicznym. Centrum realizując swoje zadania współpracując z lokalnymi instytucjami i organami administracji samorządowej w tym opieką społeczną oraz placówkami lokalnymi.

Działając na rzecz ochrony zdrowia psychicznego Centrum uczestniczy w wydarzeniach promujących szeroko pojęte zdrowie psychiczne mające na celu zapobieganie stygmatyzacji osób dotkniętych kryzysem psychicznym.

W ramach funkcjonujących Poradni Zdrowia Psychicznego w Elblągu:

Poradni Zdrowia Psychicznego z PZK przy ul. Żeromskiego 22,

współpracujemy z podwykonawcami:

- Poradnią Zdrowia Psychicznego z PZK w Elblągu przy ul. Królewieckiej 195

- Poradnią Zdrowia Psychicznego w Pasłęku przy ul. Kopernika 24A.

Miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z CZP są Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne (PZK), to kluczowe elementy działalności CZP.

Umożliwiają pacjentowi szybki kontakt z profesjonalistą, diagnozę problemu, przygotowanie i wdrożenie planu wsparcia.

 Zadaniem PZK jest:

  1. Udzielanie informacji o zakresie działania centrum i możliwości uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej;
  2. Przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb zdrowotnych osób zgłaszających się do PZK, uzgodnienie wstępnego planu postępowania terapeutycznego oraz udzielenie możliwego wsparcia w zakresie ustalonych potrzeb;
  3. Uzgodnienie terminu przyjęcia i wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia psychiatrycznego, w przypadkach pilnych nie później niż 72 godziny od zgłoszenia;
  4. W przypadkach tego wymagających wskazanie miejsca uzyskania niezbędnego świadczenia z zakresu pomocy społecznej;
  5. Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Centrum realizuje również zadania opieki ambulatoryjnej przy udziale Oddziału Dziennego Psychiatrycznego oraz Zespołu Leczenia Środowiskowego ZLŚ, oraz świadczeń stacjonarnych-całodobowych w Oddziale Psychiatrycznym.

 

Czytany 21177 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 marzec 2025 12:36
Zaloguj się, by skomentować