czwartek, 10 październik 2024 15:46

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, niesienie pomocy osobom dotkniętym kryzysem psychicznym a przede wszystkim zmniejszenie stygmatyzacji oraz prowadzenie szeroko pojętej profilaktyki zdrowia psychicznego.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WHO brzmi:   „Nadszedł czas, aby nadać priorytet zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy

Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Co roku 10 października promujemy działania mające na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego, mobilizacji działań na rzecz wsparcia oraz walki ze stygmatyzacją osób z zaburzeniami psychicznymi.

Zdrowie psychiczne definiowane jest jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych.

Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Niezdrowe warunki pracy w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na różne zagrożenia, mogą stanowić poważne ryzyko wpływające na kondycje zdrowia psychicznego w konsekwencji przekładają się na jakość życia.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas miał możliwość dbania o swoje zdrowie i korzystania z dostępnych zasobów wsparcia.

W dniu dzisiejszym w Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizowano wydarzenia promujące profilaktykę zdrowia psychicznego. Dzień rozpoczęliśmy  od złożenia życzeń zarówno pacjentom jak i pracownikom CZP w trakcie zebrania społeczności.

O godz. 11.00 w Oddziale Psychiatrycznym zgromadzili się zaproszeni pacjenci, personel, dyrekcja szpitala i artyści. Uroczystego otwarcia dokonała kierownik CZP Pani Ewa Jussis , która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła ideę obchodów i zapoznała zgromadzonych z istotą dzisiejszego wydarzenia. Koordynator Oddziału lekarz Rafał Łuczak poruszył ważną kwestię,  jaką jest dbanie o swój dobrostan oraz  wpływ warunków pracy na jakość życia oraz niebezpieczeństwa wynikające z przeciążenia pracą.

Świętowanie kontynuowaliśmy przy udziale naszych znakomitych artystów:

Solistki - Pani Adriany Pilarskiej pielęgniarki specjalistki CZP oraz Pana Romana Wąsiewskiego gitarzysty, pasjonata muzyki. Koncert ukazał całą barw emocji, radość wrażliwość i refleksję. Wykonawcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przepiękne wykonanie znanych i lubianych utworów, które uświetniły dzisiejsze obchody.

Na zakończenie spotkania w oddziale Z-ca Dyrektora ds. pielęgniarstwa Pani Arletta Peplińska złożyła życzenia wszystkim zgromadzonym.

1728577890679

IMG 20241010 WA0004

1728577890711

IMG 20241010 114845

1728579927377

Uroczystości obchodów zakończyliśmy w Klubie Pacjenta gdzie spotkaliśmy się z podopiecznymi, na wstępie Pani kierownik podziękowała za przybycie, opowiedziała w jaki sposób zadbać o kondycję psychiczną, fizyczną i jaki istotny wpływ ma równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem.

Na zaproszenie Pani Beaty Nadolskiej - asystentki zdrowienia  i arteterapeutki Pani Ani Karatkiewicz gościliśmy w Klubie Pana Pawła Kopytowskiego, który udzielił cennych wskazówek i przeprowadził sesję oddechową.

Dziękujemy Panu Pawłowi za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą i uatrakcyjnienie dzisiejszego spotkania.

1728578397663

1728578569913

IMG 20241010 WA0013

Wszystkim pracownikom CZP zaangażowanym w organizacji i przygotowaniu tego ważnego wydarzenia serdecznie dziękujemy.

Z okazji  Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Wszystkim Państwu Życzymy Dużo Zdrowia

Czytany 28 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 październik 2024 17:08