wtorek, 16 luty 2021 09:46

Oddział Okulistyczny

Oddział Okulistyczny wraz z Poradnią Okulistyczną prowadzi diagnostykę i leczenie operacyjne chorób oczu u dorosłych.
Oddział dysponuje dobrze wyposażoną salą operacyjną.

W trybie jednodniowym, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się m.in.:

- chirurgię zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem sztucznej soczewki zwijalnej jednoczęściowej, trzyczęściowej a także torycznej (w astygmatyzmie),

- operacje przeciwjaskrowe, w tym zabiegi minimalne inwazyjne ab interno: goniowash w zespole PEX, trabekulotomia GATT (Gonioscopy-Assisted Transluminal Trabeculotomy), goniotomia nożem Kahook oraz trabekulektomia,

- operacje łączone jaskry i zaćmy,

- chirurgia ciała szklistego i siatkówki metodą witrektomii: operacje odwarstwienia siatkówki, chirurgia plamki: usuwanie błon nasiatkówkowych, otworów plamce żółtej, leczenie przemieszczenia /zwichnięcia/ soczewki własnej lub sztucznej do komory ciała szklistego, fiksacja transskleralna sztucznej soczewki, wylewy krwi do ciała szklistego, powikłania retinopatii cukrzycowej oraz inne choroby ciała szklistego i siatkówki wymagające leczenia operacyjnego,

- leczenie iniekcjami preparatów anty-VEGF do ciała szklistego w ramach programu leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (DME).

W poradni Okulistycznej wykonujemy:

- badania OCT plamki żółtej, RNFL, GCC z analizą progresji oraz PanoMap (diagnostyka jaskry),

- angio-OCT plamki i tarczy nerwu wzrokowego,

- AS-OCT z pomiarem grubości rogówki (mapa pachymetryczna) i pomiarem parametrów odcinka przedniego (m.in. pomiar szerokości kątów przesączania w jaskrze),

- angiografię fluoresceinową przedniego i tylnego odcinka oka,

- USG gałek ocznych,

- przedoperacyjny pomiar mocy sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej aparatem IOL Master 700,

- gonioskopię,

- autorefraktometrię,

- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego skorygowany o grubość rogówki,

- pole widzenia statyczne,

- kapsulotomię (usunięcia zaćmy wtórnej) i irydotomię laserem YAG, vitreolizę,

- laseroterapię siatkówki, również laserem mikropulsowym ( retinopatia cukrzycowa, zabezpieczenie otworów, zwyrodnień siatkówki, obrzęk plamki żółtej, CSR).

W celu ustalenia terminu leczenia operacyjnego zaćmy pacjentów posiadajacych skierowanie do szpitala od okulisty prosimy o zarejestrowanie się na wizytę kwalifikującą w Rejestracji do Poradni Specjalistycznej osobiście/przez osobę trzecią lub telefonicznie pod numerem telefonu 555 330 330.

Na wizytę kwalifikacyjną pacjent musi się zgłosić osobiście z oryginałem skierowania do szpitala od okulisty.

Skierowanie na zabieg może być wystawione przez lekarza okulistę również z gabinetu prywatnego nie posiadającego umowy z NFZ.

Dane kontaktowe:

Koordynator - lek. Bogdan Olszewski - tel. 55 239 45 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pielęgniarka Oddziałowa - Hanna Kołakowska, tel. 55 239 44 73, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Asystenci oddziału - tel. 55 239 44 72,

lek. Roman Jabłoński