poniedziałek, 08 marzec 2021 11:34

Zakłady

Napisała
Oceń ten artykuł
(35 głosów)

Zakład Diagnostyki Obrazowej ul. Komeńskiego 35

e-mail  - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • badania z zakresu rentgenodiagnosytki ogólnej,
  • badania tomografii komputerowej,
  • badania USG,

Rejestracja tel. 55 239 44 68


  • badania EEG,
  • badania audiometryczne,
  • badania VNG

Rejestracja tel55 239 45 10


Zakład Diagnostyki Obrazowej ul. Żeromskiego 22

e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • badania z zakresu rentgenodiagnosytki ogólnej,
  • badania USG,
  • badania mammograficzne,
  • badania densytometryczne. Rejestracja tel. 55 230 42 25

Badania RTG  są całkowicie bezbolesne i nie wymagają szczególnych przygotowań. Przebieg badań jest bardzo prosty i szybki.

Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania TK , RTG ze względu na stosowane promieniowanie jonizujące. U kobiet w wieku rozrodczym badanie najlepiej wykonać w okresie pierwszych 14 dni cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki).

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ OBRAZOWYCH

W trosce o prawidłowe przygotowanie pacjentów do badań prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

 BADANIE USG JAMY BRZUSZNEJ I KRĘGOSŁUPA L-S

W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna nie powodująca wzdęć jamy brzusznej (wykluczyć warzywa strączkowe, kapustę, mięso i potrawy pieczone), wieczorem przyjąć doustnie 2 kaps. Espumisanu. W dniu badania należy zgłosić się  na czczo, 2 godziny przed wyznaczoną godziną badania wypić 2-3 szklanki gorzkiej herbaty lub wody niegazowanej. Nie oddawać moczu przez co najmniej 2 godziny przed badaniem ( pęcherz moczowy powinien być wypełniony). Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Na badanie należy zgłosić się o wyznaczonej porze przynosząc ze sobą ręcznik (może być papierowy), skierowanie na badanie oraz ewentualne wyniki wcześniej wykonanych badań (laboratoryjnych, rtg, usg )                                                                

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA Z KONTRASTEM

Na badanie należy zgłosić się  ze skierowaniem, na czczo – nic nie jeść i nic nie pić. Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Należy dostarczyć aktualny (ważny 7 dni) wynik poziomu kreatyniny w surowicy krwi. Prosimy o dostarczenie wyników wykonanych wcześniej badań (Rtg, usg, poprzednie wyniki badań TK, wypisy ze szpitala).  Po zakończonym badaniu należy wypić minimum 2 litry niegazowanej wody celem szybszego usunięcia środka kontrastowego z organizmu.    

 TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA BEZ KONTRASTU

Do badania należy zgłosić się  ze skierowaniem, badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. Prosimy o dostarczenie wyników wykonanych wcześniej badań (Rtg,  poprzednie wyniki badań TK, wypisy ze szpitala).

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO ZDJĘĆ W OBRĘBIE JAMY BRZUSZNEJ

W dniu poprzedzającym badanie dieta powinna być lekkostrawna nie powodująca wzdęć jamy brzusznej (wykluczyć warzywa strączkowe, kapustę, mięso i potrawy pieczone), wieczorem przyjąć doustnie środki przeczyszczające, Espumisan. Na badanie zgłosić się na czczo. Leki należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie palić papierosów, nie pić gazowanych napojów. 

 WYNIK BADANIA ZALEŻY OD WŁAŚCIWEGO PRZYGOTOWANIA !

RTG GŁOWY - badanie jest wykonywane w pozycji leżącej lub stojącej. Nie jest konieczne zdejmowanie okrycia. Inne części ciała są zasłaniane specjalnym fartuchem, który ochroni je przed szkodliwym promieniowaniem. Jest ono wykonywane w celu rozpoznania zmian kostnych, oceny kształtu i wielkości siodła tureckiego, zwapnień, ciał obcych i powietrza w jamie czaszki.

RTG KLATKI PIERSIOWEJ – standardowo badanie RTG klatki piersiowej wykonuje się w pozycji stojącej. Pacjent musi wtedy zdjąć górną część ubrania. Badanie wykonuje się na tzw. „bezdechu”. Oznacza to, że w momencie wykonywania badania pacjent powinien nabrać powietrza i przez chwilę nie oddychać. O kolejności i czasie wykonywania poszczególnych czynności informuje personel medyczny w trakcie wykonywania badania. W niektórych przypadkach jest możliwe wykonanie badania w pozycji siedzącej lub leżącej (np. u pacjentów ciężko chorych, leżących). RTG jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce narządów klatki piersiowej. Pozwala ono na ocenę elementów kostnych ściany klatki piersiowej, stanu opłucnej, płuca, zewnętrznych zarysów śródpiersia, położenia tchawicy, kształtu i wielkości serca i górnego zarysu przepony.

RTG KRĘGOSŁUPA – badanie RTG kręgosłupa może dotyczyć trzech odcinków kręgosłupa: szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. W przypadku badania RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do zdjęć w obrębie jamy brzusznej. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego badania. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub stojącej. RTG kręgosłupa pozwala bezpośrednio ocenić elementy kostne, pośrednio krążki międzykręgowe i wydolność aparatu więzadłowego. Dzięki temu możliwa jest ocena otworów międzykręgowych w odcinku szyjnym i bliższe części łuku kręgowego oraz wyrostki stawowe w odcinku lędźwiowym.

RTG KOŚCI I STAWÓW – badanie RTG kości i stawów polega na prześwietleniu pożądanej części ciała. W większości przypadków nie jest konieczne specjalne przygotowaniu. O ustawieniu podczas badania informuje personel medyczny w zależności od badanej części ciała. RTG kości i stawów to podstawowa metoda badania kości i stawów. Rutynowe zdjęcie jest wykonywane z odległości ok. 1 m. Zdarzają się przypadki, w których sprawdza się u pacjenta obciążenie stawów w pozycji stojącej lub wykonuje się zdjęcia czynnościowe w maksymalnym zgięciu lub wyproście.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA to metoda diagnostyki obrazowej stosowana na świecie od lat 70. XX wieku. Jest to rodzaj tomografii rentgenowskiej. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie przekrojów badanych obiektów. Za pomocą tomografu można uzyskać obrazy w przestrzeni 2D oraz 3D. Tomograf wykorzystuje do badania promienie rentgenowskie, które umożliwiają uzyskanie obrazu. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie wjeżdża do komory (tzw. gantry). W środku jest ruchoma część, która obraca się wokół pacjenta wytwarzając promienie rentgenowskie. Powstają obrazy, które następnie są przetwarzane przez przystosowane do tego komputery. Ostateczny obraz trafia w ręce specjalisty, który go ocenia i na jego podstawie stawia rospoznanie.

MAMMOGRAFIA  badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby – w  przypadku dalszego miesiączkowania kobiety – przeprowadzać je w I fazie cyklu miesiączkowego.

W dniu badania nie zaleca się stosowania żadnych kosmetyków (dezodorant, mleczko do ciała, perfumy, puder w okolicy pach), gdyż środki te mogą spowodować zmiany obrazu mammograficznego, a także konieczność wykonania ponownego badania. Warto ubrać wygodną i luźną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania trzeba będzie rozebrać się do pasa) oraz zrezygnować z wszelkich ozdób i biżuterii (na szyi i w uszach). Termin badania powinien przypadać najlepiej kilka dni po miesiączce (kiedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu podczas badania). Do badania pacjentka rozbiera się do połowy. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w dwóch podstawowych projekcjach: góra-dół oraz boczne; pacjentka pozostaje w pozycji stojącej. Badana pierś jest uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską, a plastikową płytą kompresyjną. Projekcję boczną wykonuje się celem uwidocznienia zmian leżących głęboko w gruczole, zwłaszcza blisko ściany klatki piersiowej, tj. zmian trudnych do wykrycia badaniem palpacyjnym. Podstawowe projekcje uzupełnia się czasami projekcją skośną w celu uwidocznienia zmian w tzw. ogonie Spence’a oraz dla oceny pachowych węzłów chłonnych.

DENSYTOMETRIA  jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała. W trakcie badania pacjent leży na stole pomiarowym  nad którym umieszczone jest ramię aparatu (przy badaniu przedramienia pacjent siedzi). Badanie w jednej lokalizacji, np. kręgosłupa trwa średnio 2–3 minuty, w tym czasie należy starać się leżeć nieruchomo.

Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż  zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.

Informacja o wpływie prowadzonej działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące.

Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Elblągu zapewnia, iż wykonywanie działalności związanej z narażeniem jest zgodne z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby- przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej- liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.

Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.

W związku z wykonywaniem wyżej wymienionej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.

Pracownie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej mają osłony stałe, odpowiednio zabezpieczające na zewnątrz.

 

Zakład Rehabilitacji 1, ul. Komeńskiego 35

W ramach Zakładu Rehabilitacji proponowane jest leczenie w formie pobytu dziennego.

Pacjenci Ośrodka korzystają z zabiegów fizjoterapeutycznych, które obejmują następujące działy: kinezyterapia, elektoterapia, laseroterapia, elektromagnetoterapia, światłolecznictwo, hydroterapia, masaż leczniczy.

Dane kontaktowe:

Kierownik - Magdalena Sowała

e-mail  - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Rejestracja tel. 55 239 44 45

 W skład Zakładu Rehabilitacji 1 wchodzą: 

  • Ośrodek Rehabilitacji Dziennej,
  • Dział Fizjoterapii.

Zakład Rehabilitacji 2, ul. Królewiecka 15

Dzięki dużej ilości profesjonalnej aparatury rehabilitacyjnej świadczone są przede wszystkim usługi w zakresie wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych i kinezyterapeutycznych oraz udzielania porad lekarskich. Zabiegi wykonywane w zakładzie poprawiają sprawność fizyczną oraz zmniejszają dolegliwości bólowe. Dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od rodzaju schorzenia, wieku i aktualnego stanu, co daje gwarancję osiągnięcia długotrwałych efektów leczniczych. Dodatkowo przy użyciu przenośnych aparatów do elektroterapii, laseroterapii oraz światłolecznictwa usprawniane osoby z ciężkimi schorzeniami wrodzonymi oraz nabytymi również w domu pacjenta.

Dane kontaktowe: 

Kierownik - Sylwia Jodełka - Okulus

e-mail  - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja tel. 55  221 27 52 

W skład Zakładu Rehabilitacji 2 wchodzą: 

  • Ośrodek Rehabilitacji Dziennej,
  • Dział Fizjoterapii,
  • Poradnia Rehabilitacyjna,
  • Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci i Młodzieży,
  • Zespół Rehabilitacji Domowej.

 

Zakład Opiekuńczo - Leczniczy

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest oddziałem stacjonarnym, udzielającym świadczenia medyczne pacjentom przewlekle chorym, którzy wymagają ze względu na stan zdrowia całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagają hospitalizacji (którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności – skalą Barthel otrzymali do 40 pkt). Do zakładu może być przyjęty pacjent bezpośrednio po zakończonym leczeniu szpitalnym, z domu lub z DPS. Czas pobytu w oddziale jest okresowy i zależy wyłącznie od stanu zdrowia.
Pobyt w zakładzie jest płatny. Pokrywany jest przez pacjenta w ramach całodobowej opieki. Opłata za umieszczenie w placówce, przeznaczona jest na pokrycie kosztów wyżywienia i zakwaterowania oraz opieki pielęgnacyjnej, medycznej i rehabilitacyjnej. W przypadku, gdy placówka posiada kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia, pobyt pacjenta może być dofinansowany. Odpłatność za pobyt w ZOL wynosi zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U.2021 poz. 1285), wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury z tym, że opłata nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% dochodu.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego :
1. wniosek o wydanie skierowania do zakładu,
2. wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie,
3. skierowanie,
4. karta oceny świadczeniobiorcy kierowanego do zakładu opiekuńczego wg skali Barthel.
5. dokument stwierdzający wysokość dochodu osoby ubiegającej się o skierowanie do zakładu albo osoby zobowiązanej do ponoszenia odpłatności za pobyt w zakładzie, w szczególności decyzję organu emerytalno – rentowego ustalającego wysokość emerytury albo renty; do decyzji załącza się zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu na potrącanie opłaty za pobyt w zakładzie przez właściwy organ emerytalno-rentowy ze świadczenia emerytalno-rentowego, zgodnie z odrębnymi przepisami lub decyzję o przyznaniu zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej. Do decyzji można dołączyć zgodę świadczeniobiorcy ubiegającego się o skierowanie do zakładu albo przedstawiciela ustawowego do odbioru tych należności przez zakład.
6. oświadczenie – zgoda na potrącenie opłaty za pobyt,
7. deklaracja wyboru placówki opiekuńczej,
8. Kserokopie dokumentów z przebytego wcześniej leczenia.

Wykaz dodatkowych dokumentów wymaganych do przyjęcia do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego:

- ksero dowodu osobistego bądź spisane dane pacjenta z tego dowodu, 

- ksero decyzji o wysokości otrzymanego dochodu, 

- ksero legitymacji ubezpieczeniowej, 

- ksero złożonego do sądu wniosku o ubezwłasnowolnienie (w przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez osobę kierowaną do ZOL-u).

 

Czas pobytu w oddziale jest okresowy i zależy wyłącznie od stanu zdrowia. Pobyt w Zakładzie jest płatny, opłata stanowi 70% dochodu.  

Przeciwwskazaniem do umieszczenia pacjenta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym, jest zazwyczaj aktywna choroba nowotworowa, ostra faza chorób psychicznych, choroby alkoholowej lub aktywna choroba zakaźna.

Dokumenty do pobrania: 

Ocena stanu odżywienia

Ocena świadczeniobiorcy wg skali Barthel

Oświadczenie pacjenta

Skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego

Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie

Karta kwalifikacji pacjentów do przewlekłej wentylacji

Zakład Opiekuńczo - Leczniczy mieści się w dwóch lokalizacjach:

przy ul. Żeromskiego 22:

Dane kontaktowe:

Kierownik - lek. Joachim Rudnicki, tel. 55 230 42 59

Pielęgniarka Koordynująca - lic. Grażyna Wojtasik, Specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej, tel. 55 230 42 30, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Sekretariat - 55 230 42 30

Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 42 60

przy ul. Związku Jaszczurczego 22:

Dane kontaktowe:

Kierownik/Pielęgniarka Koordynująca- Joanna Borowska - Berendt, tel. 453 027 963, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Sekretariat -  tel. 453 027 963,

Dyżurka pielęgniarek - tel. 453 027 964.

Czytany 42733 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 listopad 2024 12:56
Zaloguj się, by skomentować