piątek, 06 wrzesień 2024 09:22

ŚWIATOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA SAMOBÓJSTWOM w CZP

Już po raz drugi w Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu w ramach V edycji Kampanii Społecznej Terapia To NIE WSTYD zorganizowano wydarzenia promujące Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypadający 10 września.

Dzień ten został ustanowiony w 2003r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw i promowanie działań na rzecz jego zapobiegania.

W tym roku hasło kampanii brzmi:  Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie!  WYGRAJ ŻYCIE !

Na terenie Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu ustawiono namiot promocyjny, w którym specjaliści z CZP służyli wsparciem oraz pomocą informacyjno-edukacyjną, rozdawaliśmy ulotki fundacji zarówno do przechodniów i zainteresowanych.

Za zgodą Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zakonu Pijarów dotarliśmy z informacją oraz ulotkami do młodzieży.

W Oddziale Psychiatrycznym i Detoksykacji zorganizowano spotkanie z pacjentami mające na celu przekazanie wiedzy na temat prewencji zachowań suicydalnych.

Spotkanie otworzyła oraz powitała wszystkich obecnych Pani Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Ewa Jussis, która zapoznała uczestników z tematem wydarzenia i zaprosiła do udziału Koordynatora Oddziału Detoksykacji Specjalistę Psychiatrii - Lek. Rafała Łuczaka.

Koordynator oddziału przybliżył słuchaczom informacje dotyczące etiologii, statystyk, metod leczenia oraz terapii, mającej na celu dotarcie do najszerszej grupy osób borykających się z kryzysem psychicznym.

W odpowiedzi na zaproszenie Pani Ewy Jussis mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach znakomitą pisarkę, autorkę bestsellerowych powieści, a także książek dla dzieci, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy - Wiolettę Piasecką.

W trakcie spotkania autorka opowiedziała o swoich początkach pisarskich, podzieliła się swoim doświadczeniem, jak wygląda jej codzienna praca, opowiadała o pasji do pisania, spełnianiu marzeń, „zaczarowała” obecnych a przede wszystkim okazała dużo wsparcia. Biblioteka CZP wzbogaciła się o nowe bestsellery z autografem autorki.

Było to bardzo emocjonujące i wartościowe spotkanie.

Na koniec spotkania zaprezentowano prace związane z tematem wydarzenia wykonane przez naszych podopiecznych z Oddziału Psychiatrycznego i Detoksykacji wyrażające głębokie emocje, które zostały następnie wyróżnione i nagrodzone.

Tego samego dnia Klub Pacjenta Oddziału Dziennego zorganizował interaktywne warsztaty w temacie kampanii. Prace wykonane przez klubowiczów przepełnione wrażliwością, pełne refleksji oraz emocjonalnego przekazu.

Wszystkim autorom prac serdecznie gratulujemy, prace nagrodzone zostały dyplomami i upominkami.

Podziękowania :

Serdecznie dziękuję wszystkim moim współpracownikom, przyjaciołom i sympatykom Centrum Zdrowia Psychicznego, którzy przyczynili się do zorganizowania tak ważnego wydarzenia.

Szczególne podziękowania ślę pod adresem Pani Wioletty Piaseckiej, która znalazła dla Nas czas i serce. To było bardzo wzmacniające i motywujące spotkanie.

Ewa Jussis Kierownik CZP

DZS 1