poniedziałek, 23 wrzesień 2024 08:39

WIZYTA STUDYJNA W BELGII

W dniach 18-20 września kadra zarządzająca szpitali psychiatrycznych oraz CZP Warmii i Mazur miała przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej dotyczącej systemu opieki psychiatrycznej w Belgi. Wyjazd zainicjowany przez Panią Marszałek Sylwię Jaskulską.

Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu reprezentowały: Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Pani Arletta Peplińska oraz Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Pani Ewa Jussis.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Domu Polskim Wschodnim, w którym Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Małgorzata Wasilenko oprowadziła nas oraz zapoznała z funkcjonowaniem placówki.

W drugi dzień udaliśmy się do Beringen, gdzie w Ratuszu Miejskim przywitał nas burmistrz miasta. Omówiono belgijski systemem pomocy psychiatrycznej dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Mieliśmy okazje przebywać w ośrodku „Overkop” dedykowanym dzieciom i młodzieży, które biorą aktywny udział w organizowanych zajęciach. Opiekunowie ośrodka przedstawili nam bogatą ofertę programową dedykowaną podopiecznym. W trakcie wizyty w Brukseli wymieniliśmy doświadczenia, przybliżono nam system belgijski, który w pewnych aspektach jest zbliżony do działań realizowanych w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce.

To bardzo inspirujące i owocne spotkanie z zakresu ochrony zdrowia psychicznego przyczyniło się do na nawiązania cennych relacji oraz międzynarodowych kontaktów.

Bruksela 1

Bruksela 2