wtorek, 16 luty 2021 09:50

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II funkcjonuje w jednostce od 2002 roku. Personel Oddziału jest wyspecjalizowany w wielu dziedzinach Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, co stawia świadczone usługi na najwyższym poziomie.

Główne dziedziny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu:
1.Leczenie złamań
Pełnimy  świadczenia dla podopiecznych Szpitala Miejskiego w oparciu o wieloletnie doświadczenia oraz najnowszą wiedzę  dotyczącą leczenia złamań kości. Stosujemy techniki operacyjne, metody, materiały i zespolenia zgodnie ze standardami obowiązującymi w nowoczesnej traumatologii. W ramach dyżurów całodobowych jesteśmy przygotowani do zaopatrywania poszkodowanych na bieżąco, bez konieczności opóźniania leczenia. Personel  uaktualnia wiedzę  szkoląc się z międzynarodową organizacją AO Trauma podczas kursów  specjalistycznych w kraju i  za granicą. Leczenie złamań dotyczy przekroju całego społeczeństwa. Właściwe leczenie pozwala młodym na szybki powrót do pracy i zainteresowań, a ludziom  starszym spełnić ich oczekiwania. W tej dziedzinie  zawiera się również leczenie zaburzeń  zrostu kostnego. Wykorzystujemy w tym  zakresie : zabiegi naprawcze, przeszczepy kostne  oraz  komórki macierzyste.

2.Protezoplastyki stawów
Choroba  zwyrodnieniowa stawów jest  chorobą cywilizacyjną w pełni rozkwitu. Uszkodzenia stawów powodują ograniczenie funkcji ruchowej, spadek komfortu życia, zaprzestanie wielu form aktywności. Problem dotyczy osób coraz młodszych. Protezoplastyka stawów, czyli tak  zwana  wymiana stawu jest jednym z podstawowych zabiegów które wykonujemy. Pacjenci są przed zabiegami skrupulatni przygotowani, co zmniejsza wydatnie ryzyko okołooperacyjne i  skraca pobyt w szpitalu. W oddziale wykonujemy zabiegi wymiany stawu biodrowego,  kolanowego,  mamy również  możliwość wymiany stawu barkowego. Zaadoptowaliśmy techniki oszczędzające oraz małoinwazyjne wykonując protezoplastyki częściowe stawów kolanowych. Implanty i materiały, które stosujemy umożliwiają użytkowanie  właściwie bez zużycia. W ten sposób gwarantujemy ostateczne  zaopatrzenie chorego stawu bez względu na wiek. Zabieg wymiany stawu biodrowego lub kolanowego to jak najkrótszy pobyt w Oddziale, dlatego usprawnianie rozpoczyna się już w dniu operacji. Nasi fizjoterapeuci pracują indywidualnie z każdym z operowanych pacjentów doprowadzając ich do pełnej samodzielności w dniu wypisu do domu.
Specjalizujemy się w zbiegach rewizyjnych protez przy uszkodzeniu implantów, obluzowaniu, infekcjach okołoprotezowych czy też innych niepowodzeniach. Ta grupa zabiegów jest możliwa po bardzo kompleskowym przygotowaniu personelu, procedur, oraz materiałów.

3.Leczenie urazów i uszkodzeń sportowych

W tym zakresie mieszczą się zabiegi naprawcze, rekonstrukcyjne z zastosowaniem techniki artroskopowej i klasycznej chirurgii. W Oddziale wykonujemy:

• Artroskopię stawu kolanowego: rekonstrukcje więzadłowe, zabiegi naprawy struktur stawowych takich jak chrząstka stawowa, łąkotki, również leczenie choroby zwyrodnieniowej;
  • Artroskopię stawu barkowego: naprawa uszkodzonych ścięgnistych (stożka rotatorów, obrąbka stawowego), leczenie niestabilności stawu barkowego oraz zmian zwyrodnieniowych;
  • Artroskopię stawu skokowego: pourazowe uszkodzenie więzadeł i powierzchni stawowych, leczenie zmian zwyrodnieniowych;
  • Artroskopia stawu łokciowego: usunięcia ciał wolnych i zmian zwyrodnieniowych;
  • Artroskopia pozastawowa: zabiegi w asyście artroskopii zmniejszające inwazyjność;
  • Naprawa zerwanych i uszkodzonych ścięgien kończyn  górnych i dolnych z zastosowaniem klasycznych technik operacyjnych, jak również wykorzystaniem nowoczesnych biomateriałów oraz biotechnologii jak komórki macierzyste i aktywowane płytki krwi.

4. Chirurgia stopy
Leczenie operacyjne wad nabytych stóp takie jak paluch koślawy, palce młotowate, stopa płasko - koślawa. Stosujemy osteotomie, artroplastyki oraz usztywnienia z zastosowaniem nowoczesnych, ale sprawdzonych metod.

Dane kontaktowe:

Koordynator - lek. Adam Klewicki, tel. 55 239 44 84, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pielęgniarka Oddziałowa – Jolanta Hrebionko, tel. 55 239 44 87, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gabinet lekarski – tel. 55 239 44 83,

Dyżurka pielęgniarek – 55 239 44 81,

Sekretariat oddziału – tel. 55 230 41 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprawy dotyczące: ustalania terminu zabiegu, zmiany terminów oraz innych formalności, realizujemy w godzinach 13:00 -15:00 (telefonicznie w godzinach 8:00-13:00)

Czytany 14151 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 marzec 2024 13:58
Więcej w tej kategorii: « Oddział Chorób Płuc