wtorek, 16 luty 2021 09:50

Oddział Chorób Płuc

Oddział Chorób Płuc specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń układu oddechowego. Dysponujemy 25 łóżkami oraz gabinetem bronchoskopii i spirometrii.

Diagnozujemy pacjentów ze zmianami radiologicznymi w miąższu płuc, opłucnej i w śródpiersiu oraz z dolegliwościami ze strony układu oddechowego tj. przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, ból w klatce piersiowej. W przypadku podejrzenia nowotworu płuca przeprowadzamy pełną diagnostykę. Wykonujemy ponadto drenaże jamy opłucnej w przypadku stwierdzonej obecności płynu, w razie potrzeby podajemy doopłucnowo pleurodezę chemiczną. Hospitalizujemy również pacjentów z ostrymi infekcjami dróg oddechowych, w tym z ciężkim zapaleniem i płuc i zapaleniem oskrzeli przebiegającym z dusznością (astma oskrzelowa, POCHP) i niewydolnością oddechową. Świadczymy pomoc pacjentom innych oddziałów w ramach konsultacji, wykonując również zabiegi bronchoskopii.

W Oddziale wykonujemy również diagnostykę bezdechu sennego przy pomocy aparatu do polismonografii, jak również  prowadzimy leczenie aparatem CPAP, czyli stałym dodatnim ciśnieniem - jest to tzw. proteza powietrzna. Pacjenta zgłasza się na badanie  zostaje mu podłączony aparat CPAP i podczas nocy odbywa się rejestracja snu. Z zapisu badani wynika m.in. czy wystąpiło chrapanie; aktywność klatki piersiowej, brzucha kończyn dolnych; ilość bezdechów i spłyceń oddychania. Podczas badania wykonywane jest również pomiar akcji serca, saturacji krwi i EEG w celu określenia fazy snu. Na postawie powyższych zapisów lekarz może stwierdzić liczbę bezdechów i spłyconych oddechów na godzinę snu (wskaźnik AHI) i rozpoznać chorobę.

Po zdiagnozowaniu choroby pacjent jest umawiany na kolejną hospitalizację aby rozpocząć proces leczenia.
W ramach Oddziału funkcjonuje Sala Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej, utworzona w 2016 r. w ramach programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia –„Krajowy Program Zmniejszenia Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej na lata 2016-2018”. Dzięki zakwalifikowaniu się do programu jako jedyny szpital w województwie warmińsko-mazurskim mogliśmy utworzyć salę NWM oraz doposażyć ją w najnowocześniejszy sprzęt służący do leczenia i monitorowania pacjentów wymagających zastosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej (respiratory, kardiomonitory, kapnograf, łóżka wielofunkcyjne, poligrafy, defibrylator, stacja centralnego nadzoru itp) z okolic i całego województwa warmińsko -mazurskiego.

Sala liczy 4 stanowiska służące do leczenia za pomocą nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej pacjentów z niewydolnością oddechową w przebiegu schorzeń układu oddechowego. Na Sali pacjent monitorowany  poprzez odpowiednio przeszkolony personel lekarski (lekarze specjaliści chorób płuc) i pielęgniarski (pielęgniarki z odbytym kursem pielęgnowanie pacjenta wentylowanego mechanicznie). Za prawidłowe funkcjonowanie sali NWM odpowiedzialny jest koordynator- lekarz specjalista chorób płuc z udokumentowanym doświadczeniem w leczeniu NWM.

Szpital realizuje kontrakt z NFZ w zakresie programu lekowego leczenie astmy ciężkiej omalizumabem, obecnie rozszerzany terapię  o " nowy" lek biologiczny - mepolizumab.

Dane kontaktowe:

Koordynator - lek. Wioletta Śpiewak – Kozak, tel. 55 625 72 30; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pielęgniarka Oddziałowa - Alina Błasiak, tel. 55 625 72 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gabinet lekarski - tel. 55 625 72 31, 55 625 72 32,

Dyżurka pielęgniarek - tel. 55 230 41 46,

Sekretariat oddziału - tel. 55 230 41 48, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 9620 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 kwiecień 2023 05:57