Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, niesienie pomocy osobom dotkniętym kryzysem psychicznym a przede wszystkim zmniejszenie stygmatyzacji oraz prowadzenie szeroko pojętej profilaktyki zdrowia psychicznego.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WHO brzmi: „Nadszedł czas, aby nadać priorytet zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy”
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Co roku 10 października promujemy działania mające na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego, mobilizacji działań na rzecz wsparcia oraz walki ze stygmatyzacją osób z zaburzeniami psychicznymi.
Zdrowie psychiczne definiowane jest jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych.
Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Niezdrowe warunki pracy w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na różne zagrożenia, mogą stanowić poważne ryzyko wpływające na kondycje zdrowia psychicznego w konsekwencji przekładają się na jakość życia.
Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas miał możliwość dbania o swoje zdrowie i korzystania z dostępnych zasobów wsparcia.
W dniu dzisiejszym w Centrum Zdrowia Psychicznego zorganizowano wydarzenia promujące profilaktykę zdrowia psychicznego. Dzień rozpoczęliśmy od złożenia życzeń zarówno pacjentom jak i pracownikom CZP w trakcie zebrania społeczności.
O godz. 11.00 w Oddziale Psychiatrycznym zgromadzili się zaproszeni pacjenci, personel, dyrekcja szpitala i artyści. Uroczystego otwarcia dokonała kierownik CZP Pani Ewa Jussis , która przywitała przybyłych gości oraz przedstawiła ideę obchodów i zapoznała zgromadzonych z istotą dzisiejszego wydarzenia. Koordynator Oddziału lekarz Rafał Łuczak poruszył ważną kwestię, jaką jest dbanie o swój dobrostan oraz wpływ warunków pracy na jakość życia oraz niebezpieczeństwa wynikające z przeciążenia pracą.
Świętowanie kontynuowaliśmy przy udziale naszych znakomitych artystów:
Solistki - Pani Adriany Pilarskiej pielęgniarki specjalistki CZP oraz Pana Romana Wąsiewskiego gitarzysty, pasjonata muzyki. Koncert ukazał całą barw emocji, radość wrażliwość i refleksję. Wykonawcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za przepiękne wykonanie znanych i lubianych utworów, które uświetniły dzisiejsze obchody.
Na zakończenie spotkania w oddziale Z-ca Dyrektora ds. pielęgniarstwa Pani Arletta Peplińska złożyła życzenia wszystkim zgromadzonym.
Uroczystości obchodów zakończyliśmy w Klubie Pacjenta gdzie spotkaliśmy się z podopiecznymi, na wstępie Pani kierownik podziękowała za przybycie, opowiedziała w jaki sposób zadbać o kondycję psychiczną, fizyczną i jaki istotny wpływ ma równowaga pomiędzy pracą a wypoczynkiem.
Na zaproszenie Pani Beaty Nadolskiej - asystentki zdrowienia i arteterapeutki Pani Ani Karatkiewicz gościliśmy w Klubie Pana Pawła Kopytowskiego, który udzielił cennych wskazówek i przeprowadził sesję oddechową.
Dziękujemy Panu Pawłowi za przybycie i podzielenie się swoją wiedzą i uatrakcyjnienie dzisiejszego spotkania.
Wszystkim pracownikom CZP zaangażowanym w organizacji i przygotowaniu tego ważnego wydarzenia serdecznie dziękujemy.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Wszystkim Państwu Życzymy Dużo Zdrowia
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
To ważna data, która na całym świecie uruchamia inicjatywy związane z edukacją w zakresie zdrowia psychicznego,
zwiększaniem świadomości i wspieraniem walki ze stygmatyzacją społeczną.
Rokrocznie wybierany jest inny temat przewodni obchodów.
W roku 2024 brzmi on:
„Nadszedł czas, aby nadać priorytet zdrowiu psychicznemu w miejscu pracy”
(„It is Time to Prioritize Mental Health in the Workplace”).
W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, którego hasłem jest zdrowie psychiczne w miejscu pracy,
pamiętajmy wszyscy, że bezpieczne i zdrowe Środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego.
Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu poszukuje do współpracy lekarzy i lekarzy specjalistów w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w:
- Oddziale Pediatrycznym,
- Izbie Przyjęć,
- Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej dla pacjentów poniżej 18 roku życia,
- Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej (wyjazdowej),
- Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc,
- Poradni Położniczo-Ginekologicznej,
- Poradni Kardiologicznej,
- Poradni Okulistycznej,
- Zakładzie Rehabilitacji 2 (przy ul. Królewieckiej w Elblągu),
- Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym (przy ul. Związku Jaszczurczego 22 w Elblągu)
Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy. Forma zatrudnienia do uzgodnienia.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt osobisty lub na numer telefonu: (55) 239 45 82 lub (55) 239 44 01
ewentualnie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA KONCERT MUSICALOWY
W WYKONANIU STUDENTÓW AKADEMII MUZYCZNEJ IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU
Celem koncertu charytatywnego jest pozyskanie funduszy
m. in. na wsparcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu
Międzynarodowy Dzień Lekarza to święto, które dziś obchodzimy.
Dzień dzisiejszy niech będzie pretekstem do wyrażenia podziękowania za włożony trud w poprawę stanu zdrowia psychicznego oraz dbanie o dobrostan naszych podopiecznych.
Szanowni lekarze Centrum Zdrowia Psychicznego, niech na co dzień otacza Was życzliwość, otwartość na drugiego człowieka a zdrowie i pozytywna energia nigdy Was nie opuszcza.
Życzymy Wam satysfakcji z wykonywanej profesji.
Personel CZP Elbląg
W dniach 18-20 września kadra zarządzająca szpitali psychiatrycznych oraz CZP Warmii i Mazur miała przyjemność uczestniczyć w wizycie studyjnej dotyczącej systemu opieki psychiatrycznej w Belgi. Wyjazd zainicjowany przez Panią Marszałek Sylwię Jaskulską.
Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu reprezentowały: Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa Pani Arletta Peplińska oraz Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Pani Ewa Jussis.
Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania w Domu Polskim Wschodnim, w którym Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Małgorzata Wasilenko oprowadziła nas oraz zapoznała z funkcjonowaniem placówki.
W drugi dzień udaliśmy się do Beringen, gdzie w Ratuszu Miejskim przywitał nas burmistrz miasta. Omówiono belgijski systemem pomocy psychiatrycznej dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Mieliśmy okazje przebywać w ośrodku „Overkop” dedykowanym dzieciom i młodzieży, które biorą aktywny udział w organizowanych zajęciach. Opiekunowie ośrodka przedstawili nam bogatą ofertę programową dedykowaną podopiecznym. W trakcie wizyty w Brukseli wymieniliśmy doświadczenia, przybliżono nam system belgijski, który w pewnych aspektach jest zbliżony do działań realizowanych w ramach Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce.
To bardzo inspirujące i owocne spotkanie z zakresu ochrony zdrowia psychicznego przyczyniło się do na nawiązania cennych relacji oraz międzynarodowych kontaktów.
17 września Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
Celem obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta jest podkreślenie światowej solidarności, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa opieki zdrowotnej w systemach ochrony zdrowia krajów członkowskich WHO.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta jest okazją do podniesienia świadomości społecznej i wspierania współpracy między pacjentami, pracownikami służby zdrowia, decydentami i liderami opieki zdrowotnej w celu poprawy bezpieczeństwa pacjentów.
Tematem przewodnim Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta w roku 2024 jest: „Poprawa diagnostyki dla bezpieczeństwa pacjentów”, pod hasłem: „Postaw właściwą diagnozę, niech będzie bezpieczna!”.
Temat przewodni podkreśla kluczowe znaczenie prawidłowej i terminowej diagnozy dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i poprawy wyników zdrowotnych. Diagnoza identyfikuje problem zdrowotny pacjenta i jest kluczem do uzyskania dostępu do potrzebnej opieki i leczenia.
Błąd diagnostyczny to brak prawidłowego i terminowego wyjaśnienia problemu zdrowotnego pacjenta, co może obejmować opóźnioną, nieprawidłową lub pominiętą diagnozę lub brak przekazania tego wyjaśnienia pacjentowi.
Szpital Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu wpisuje się w ideę tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa Pacjenta poprzez doskonalenie diagnostyki laboratoryjnej.
W dniu 12 września 2024 r. odbyło się szkolenie dla personelu medycznego szpitala pt.:"Szybka diagnostyka sepsy". Szkolenie przeprowadził przedstawiciel firmy Becton Dickinson Polska Sp. z o.o. – dr n. med. Katarzyna Kopron.
Zaprezentowano, stosowaną w naszym szpitalu, jedną z niewielu dostępnych w Polsce metodę szybkiej diagnostyki identyfikującej czynnik etiologiczny odpowiedzialny za zakażenie z dodatniej próbki krwi bez uzyskania hodowli na podłożu stałym. Mowa tu o wykorzystaniu spektrofotometru mas MALDI Biotyper ID. Za pomocą zestawu odczynników Rapid sepsityper otrzymuje się identyfikację drobnoustroju już w nie całą godzinę. Znając mapę mikrobiologiczną szpitala, oddziału oraz oporność przypisaną do danego patogenu można skrócić czas wdrożenia odpowiedniego leku ratującego życie pacjenta.
Szacuje się, że w Polsce w wyniku sepsy rocznie umiera ponad 20 tys. osób. U pacjentów, u których wystąpiła sepsa kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia. Każda godzina zwłoki podania odpowiedniego leku zwiększa ryzyko zgonu. Z badań wynika, że optymalny czas podania skutecznego antybiotyku przypada na pierwszą godzinę od wystąpienia objawów sepsy.
Już po raz drugi w Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu w ramach V edycji Kampanii Społecznej Terapia To NIE WSTYD zorganizowano wydarzenia promujące Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom przypadający 10 września.
Dzień ten został ustanowiony w 2003r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem samobójstw i promowanie działań na rzecz jego zapobiegania.
W tym roku hasło kampanii brzmi: Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie! WYGRAJ ŻYCIE !
Na terenie Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu ustawiono namiot promocyjny, w którym specjaliści z CZP służyli wsparciem oraz pomocą informacyjno-edukacyjną, rozdawaliśmy ulotki fundacji zarówno do przechodniów i zainteresowanych.
Za zgodą Dyrekcji Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zakonu Pijarów dotarliśmy z informacją oraz ulotkami do młodzieży.
W Oddziale Psychiatrycznym i Detoksykacji zorganizowano spotkanie z pacjentami mające na celu przekazanie wiedzy na temat prewencji zachowań suicydalnych.
Spotkanie otworzyła oraz powitała wszystkich obecnych Pani Kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Ewa Jussis, która zapoznała uczestników z tematem wydarzenia i zaprosiła do udziału Koordynatora Oddziału Detoksykacji Specjalistę Psychiatrii - Lek. Rafała Łuczaka.
Koordynator oddziału przybliżył słuchaczom informacje dotyczące etiologii, statystyk, metod leczenia oraz terapii, mającej na celu dotarcie do najszerszej grupy osób borykających się z kryzysem psychicznym.
W odpowiedzi na zaproszenie Pani Ewy Jussis mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach znakomitą pisarkę, autorkę bestsellerowych powieści, a także książek dla dzieci, słuchowisk radiowych oraz scenariuszy - Wiolettę Piasecką.
W trakcie spotkania autorka opowiedziała o swoich początkach pisarskich, podzieliła się swoim doświadczeniem, jak wygląda jej codzienna praca, opowiadała o pasji do pisania, spełnianiu marzeń, „zaczarowała” obecnych a przede wszystkim okazała dużo wsparcia. Biblioteka CZP wzbogaciła się o nowe bestsellery z autografem autorki.
Było to bardzo emocjonujące i wartościowe spotkanie.
Na koniec spotkania zaprezentowano prace związane z tematem wydarzenia wykonane przez naszych podopiecznych z Oddziału Psychiatrycznego i Detoksykacji wyrażające głębokie emocje, które zostały następnie wyróżnione i nagrodzone.
Tego samego dnia Klub Pacjenta Oddziału Dziennego zorganizował interaktywne warsztaty w temacie kampanii. Prace wykonane przez klubowiczów przepełnione wrażliwością, pełne refleksji oraz emocjonalnego przekazu.
Wszystkim autorom prac serdecznie gratulujemy, prace nagrodzone zostały dyplomami i upominkami.
Podziękowania :
Serdecznie dziękuję wszystkim moim współpracownikom, przyjaciołom i sympatykom Centrum Zdrowia Psychicznego, którzy przyczynili się do zorganizowania tak ważnego wydarzenia.
Szczególne podziękowania ślę pod adresem Pani Wioletty Piaseckiej, która znalazła dla Nas czas i serce. To było bardzo wzmacniające i motywujące spotkanie.
Ewa Jussis Kierownik CZP
OFERTA PRACY
W dniu 5 września Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom
organizuje wydarzenia promujące profilaktykę zdrowia psychicznego, to już 5 edycja Kampanii Społecznej Fundacji Terapia to NIE WSTYD.
https://www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2024/
W tym roku przebiega pod hasłem: "Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie! Wygraj życie".
W namiocie profilaktycznym na terenie Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu przy ul. Żeromskiego 22,
będziemy służyć wsparciem i profesjonalną pomocą specjalistów naszego centrum w godz.10.00-13.30.
Na terenie Oddziału Dziennego w Klubie Pacjenta przy ul. Komeńskiego 35 w godz. 14.00-17.00
zorganizujemy warsztaty podsumowujące działania klubowiczów ściśle związane z tematyką kryzysu psychicznego.
Oddział Psychiatryczny przygotowuje podopiecznym niespodziankę - spotkanie z wyjątkowym gościem ...
Ponadto będziemy na terenie miasta w szkołach i instytucjach rozdawać ulotki fundacji związane z tym wydarzeniem.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
OFERTA PRACY
OFERTA PRACY
Zapraszamy do współpracy Wolontariuszy w ramach V edycji kampanii społecznej „Terapia to NIE wstyd”
Dołącz do naszego zespołu - Twój udział w inicjatywie może odmienić czyjeś życie!
Szczegółowe informacje odnośnie Kampanii 2024 zostaną opublikowane na stronie akcji:
https://www.terapiatoniewstyd.pl/kampania-2024/
W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom – 10 września, mobilizujemy siły, aby szerzyć świadomość w zakresie rosnących potrzeb związanych ze zdrowiem psychicznym.
Misją Fundacji jest zmiana błędnych przekonań dotyczących korzystania z usług psychologa i psychoterapeuty,
oraz budowanie wsparcia dla osób poszukujących pomocy w tym zakresie.
Co roku, podczas Kampanii Społecznej Terapiobus, oferujemy bezpłatne konsultacje z doświadczonymi specjalistami.
Wówczas wiele osób po raz pierwszy ma szansę skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego!
Hasło kampanii 2024: „Możesz więcej niż myślisz - Zobacz siebie!”.
Zdrowe odżywianie w świadomości większości osób to dieta z niską zawartością tłuszczu, bez wieprzowiny, słodyczy i białego pieczywa, czy to wystarczy, żeby być zdrowym i zapobiec chorobom cywilizacyjnym?
Zdrowe odżywianie dla każdego oznacza coś innego, indywidualnego, inaczej powinien odżywiać się senior z wielochorobowością czy osoba z insulinoopornością, a inaczej osoba młoda aktywna i wysportowana.
Czasem okazuje się, że nawet produkty powszechnie uważane za zdrowe mogą być dla niektórych grup osób szkodliwe. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego ciała, słuchanie jego reakcji na przyjmowane pokarmy i próba doboru dla siebie optymalnej diety.
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego Pani Ewy Jussis gościliśmy Panią dietetyk, specjalistkę w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego Ewę Bidzińską.
W ramach psychoedukacji Pani Ewa przeprowadziła warsztaty z zakresu zasad zdrowego odżywiania, omówiła korzyści wynikające z ich przestrzegania oraz zaprezentowała „Talerz Zdrowia”.
Na spotkaniu omówiono wpływ właściwego nawadniania organizmu pod względem jakościowym i ilościowym, uczestników zapoznano z pojęciem indeksu glikemicznego, zamienników energetycznych i wpływie aktywności fizycznej na ogólną kondycję organizmu.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem podopiecznych oraz zebranego personelu Oddziału Psychiatrycznego i Detoksykacji. Już umówiliśmy się na kolejne spotkanie.